Czy warto się dodatkowo przygotować do egzaminu na prawo jazdy?

Zdać egzamin na prawo jazdy za pierwszym razem? To marzenie chyba wszystkich kandydatów! Jednak mało kto zalicza pierwsze podejście z wynikiem pozytywnym. Obie części egzaminu państwowego przysparzają dużo stresu. Nic dziwnego. Przebieg egzaminu, szczególnie etap w ruchu miejskim, jest trudny do przewidzenia.

Jednak po kolei. Zanim zdobędziesz prawo jazdy musisz zdać egzamin państwowy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. To jednostka, która pełni nadzór nad egzaminami na prawo jazdy w Polsce. Egzamin taki składa się z dwóch części – teoretycznej oraz praktycznej. Jest kilka etapów egzaminu praktycznego. Będziesz musiał sprawdzić stan techniczny pojazdu, wykonać zadania na placu manewrowym oraz sprawdzić się w ruchu drogowym.

Kurs na prawo jazdy kategorii B to 30 godzin zajęć teoretycznych i drugie tyle zajęć praktycznych. Nie wszystkim przewidziany w ustawie czas nauki wystarcza, aby dobrze się przygotować do egzaminu państwowego. Na całe szczęście możesz sobie pomóc i wykupić dodatkowe godziny lekcyjnie oraz doszkolić się z teorii w domu.

Czy jesteś gotowy przed pierwszym podejściem? Zapytaj instruktora!

Czy warto się dodatkowo przygotować do egzaminu na prawo jazdy? To zależy od twoich umiejętności oraz samopoczucia. W każdym dobrym ośrodku szkolenia kierowców przed państwowym egzaminem na prawo jazdy odbywa się wcześniejszy, wewnętrzny. Ma on upewnić instruktora, że kursanci są dobrze przygotowani. Jednak może się zdarzyć, że osoba egzaminowana, mimo pozytywnych wyników nadal nie będzie się czuła pewnie. W takim wypadku na pewno warto skorzystać z dodatkowych lekcji.

Musisz wiedzieć, czy czujesz się na siłach. Każdy kursant przed egzaminem na prawo jazdy jest pełen obaw. Pół biedy kiedy robisz drobne błędy, wtedy z pewnością zostaniesz dopuszczony do egzaminu wewnętrznego. Gorzej, gdy podczas kierowania pojazdem popełniasz podstawowe błędy i nadmiernie stresujesz się.

Sprawdź termin najbliższego kursu prawa jazdy

Od 13 lat prowadzimy jedne z najbardziej skutecznych kursów prawa jazdy.

Porozmawiaj z instruktorem kursu, jak możesz sobie pomóc. Zadawaj pytania dotyczące kursu oraz egzaminu. Dobre przygotowanie to również znajomość tematu. Każdy kto za pierwszym razem zdaje egzamin jest przerażony wynikiem negatywnym. Jednak dobre przygotowanie czyni dobrych kierowców. Prędzej czy później będziesz gotowy i wykonasz poprawnie wszystkie zadania! Pamiętaj, dobry egzaminator widzi czy twoja jazda samochodem jest poprawna pomimo stresu jaki wywołuje w Tobie egzamin.

Czy można się dodatkowo przygotować się do egzaminu teoretycznego?

Do każdego egzaminu możesz się dodatkowo przygotować. Część teoretyczna egzaminu nie stanowi tutaj wyjątku! Egzamin teoretyczny na prawo jazdy kategorii B składa się z trzydziestu dwóch pytań, które dotyczą różnych zagadnień. Masz 25 minut na udzielenie odpowiedzi, a maksymalna liczba punktów do zdobycia w jednym teście wynosi 74. Wynik pozytywny uzyskuje się po zdobyciu co najmniej 68 punktów. Pozytywny wynik na egzaminie teoretycznym otwiera Ci drogę do części praktycznej.

W szkole jazdy dostaniesz wszystkie niezbędne materiały, aby się odpowiednio przygotować i zdać egzamin teoretyczny. Co musisz wiedzieć przed przystąpieniem do egzaminu teoretycznego? Każdego kursanta czeka szereg zagadnień z przepisów prawa drogowego. Sprawdzane są również umiejętności rozpoznawania i rozwiązywania różnych sytuacji drogowych.

Egzamin teoretyczny – jakie są najskuteczniejsze metody nauki?

Oczywiście istnieje wiele sposobów, aby przygotować się dodatkowo do zdania egzaminu teoretycznego na prawo jazdy:

  1. Zdobądź aktualną wiedzę – Przede wszystkim zapoznaj się dokładnie z aktualnymi przepisami i zasadami ruchu drogowego. Możesz to zrobić poprzez przeczytanie Kodeksu Drogowego i innych publikacji. Nie ograniczaj się do jednego podręcznika!

  1. Korzystaj z dostępnych źródeł – Do nauki możesz wykorzystać różnego rodzaju materiały dydaktyczne, takie jak testy online, aplikacje mobilne, filmy instruktażowe lub kursy e-learningowe. 

  1. Ćwicz na symulatorze – Istnieją także symulatory jazdy, które umożliwiają ćwiczenie różnych sytuacji drogowych i reagowanie na nie bez ryzyka dla innych użytkowników drogi. 

  1. Zrób sobie notatki – Podczas nauki rób sobie notatki i spisuj najważniejsze informacje. To tradycyjna, ale skuteczna metoda, która pomoże Ci w zapamiętaniu materiału. Instruktor na wykładach może poruszyć temat, który tylko pobieżnie jest opisany w podręczniku.

  1. Ćwicz testy – Regularne ćwiczenie testów na prawo jazdy pozwoli Ci poznać typowe pytania. Przyzwyczaisz się też do formatu egzaminu. 

  1. Zapytaj instruktora – Warto także skonsultować się z instruktorem nauki jazdy lub z doświadczonymi kierowcami. Podzielą się z Tobą swoimi doświadczeniami i poradami. 

  2. Bądź systematyczny – Pamiętaj, że każda dodatkowa godzina poświęcona na naukę i ćwiczenie pozwoli na lepsze przygotowanie się do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy. 

Pytania z części teoretycznej dotyczą wielu zagadnień. Przygotowanie do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy wymaga poświęcenia czasu na naukę i ćwiczenia. Jednak z doświadczenia wiemy, że dobrze przygotowana osoba zdaje egzamin bez większych trudności!

Egzamin praktyczny – czy warto zainwestować czas i pieniądze w dodatkowe przygotowania?

Jak wygląda egzamin praktyczny? Po zdaniu egzaminu teoretycznego kursanci przez egzaminatora zapraszani są na część praktyczną. Zaczynają na placu manewrowym. Egzamin praktyczny składa się z kilku etapów, które sprawdzają umiejętności kandydata. Na początku egzaminu kursanci muszą się przedstawić i sprawdzić stan techniczny pojazdu. Oświetlenie, hamulce, wycieraczki itp. 

Przed rozpoczęciem jazdy instruktor może przeprowadzić krótki test wiedzy teoretycznej, który sprawdza znajomość przepisów ruchu drogowego. 

Następnie kandydat jest proszony o wykonanie kilku manewrów. Z reguły jest to ruszanie, jazda po łuku oznaczonym pasem, cofanie, zawracanie, ruszanie na wzniesieniu. Egzaminator ocenia umiejętności i sposób wykonania manewrów. 

Zadania egzaminacyjne w ruchu miejskim są dużo trudniejsze i jest ich więcej. Parkowanie prostopadłe i równoległe, jazda przez skrzyżowania, zawracanie na drodze i manewr hamowania awaryjnego to tylko niektóre z nich. Ta część egzaminu praktycznego stresuje kursantów najbardziej. Dlatego jak najbardziej warto wykupić nadprogramowe lekcje na mieście. Nie namawiamy do poniesienia dodatkowych kosztów, gdy nie ma takiej potrzeby. Jednak w ruchu drogowym warto czuć się pewnie!

Pułapki egzaminu praktycznego

Egzamin praktyczny na prawo jazdy to najtrudniejszy etap. Jedną z największych pułapek, na jakie kursanci mogą natknąć się podczas egzaminu praktycznego, jest stres. Stres może wpłynąć na zdolność do koncentracji. Utrzymanie spokojnego podejścia jest kluczem do sukcesu. Nadmierny stres może prowadzić do błędów i popełnienia niepotrzebnych pomyłek. 

Inną pułapką, na jaką kursanci mogą natknąć się podczas egzaminu praktycznego, jest niedostateczne przygotowanie. Kursanci powinni dokładnie opanować ruszanie na wzniesieniu przy użyciu hamulca ręcznego, zawracanie na ulicy jednokierunkowej i dwujezdniowej. Odpowiednie przygotowanie nauczy Cię też hamowania awaryjnego. Musisz mieć refleks, aby zrobić to dobrze! Każdy przyszły kierowca, jeśli nie jest w pełni gotowy, może popełnić błędy, które prowadzą do niezdania egzaminu. 

Egzamin na prawo jazdy – podstawa to spokój!

Podczas egzaminu na prawo jazdy kierowcy muszą wykazać się spokojem. Ulice miasta zdecydowanie stanowią najtrudniejszą część egzaminu praktycznego. Umiejętność radzenia sobie w ruchu miejskim jest najważniejsza. Nie tylko umiejętności techniczne są istotne. Ważna jest również postawa kandydata podczas egzaminu. Musisz wiedzieć, że nadmierny stres może przekreślić wymarzony dokument.

W trakcie jazdy egzaminator przygląda Ci się bacznie. W pierwszej kolejności ocenia twoje zachowanie w sytuacjach stresowych. Sama jazda jest oczywiście ważna, ale sposób w jaki reagujesz na nieprzewidziane sytuacje drogowe również podlega ocenie.

Na całe szczęście istnieje wiele sposobów, aby dobrze przygotować się do egzaminu. Gdy go zaliczysz, wydanie prawa jazdy to czysta formalność. Po dziewięciu dniach roboczych w wydziale komunikacji odbierzesz wymarzone prawo jazdy!