Zasady kontroli drogowej – czego możesz się spodziewać?

Kontrole drogowe stresują wielu kierowców. Dlatego warto wiedzieć, dlaczego są przeprowadzane i jak się zachować. W myśl ustawy kierowcy powinni zawsze przestrzegać obowiązujących przepisów. Główne aspekty, na które zwracają uwagę policjanci podczas kontroli to stan trzeźwości kierowcy, prędkość, ważność dokumentów oraz stan techniczny pojazdu. Wszystkie wymienione rzeczy służą bezpieczeństwu ruchu drogowego.

A jak się zachować podczas takiej kontroli oraz jakie dokumenty mogą być wymagane? W poniższym wpisie wyjaśnimy Ci jak wygląda procedura takiej kontroli.

Rutynowa kontrola drogowa – na czym polega?

Jeśli zostaniesz zatrzymany przez policję do kontroli, nie opuszczaj pojazdu. Zachowaj spokój i poczekaj na policjanta. Funkcjonariusz może być umundurowany lub nie. Jeżeli zatrzyma pojazd policjant bez munduru ma on obowiązek pokazać Ci legitymację służbową. Nieumundurowany policjant może Cię zatrzymać tylko na obszarze zabudowanym.

Policjant przeprowadzający kontrolę powinien poinformować cię o przyczynie zatrzymania. Zazwyczaj, rutynowa kontrola drogowa nie wymaga od kierowcy opuszczania samochodu. Może się jednak zdarzyć, że zostaniesz o to poproszony w nietypowej sytuacji. Taką jest mi in. twoja nietrzeźwość lub konieczność udzielenia pomocy rannemu.

Czy zawsze należy się zatrzymać?

Zdecydowanie tak. Policja ma prawo zatrzymać pojazd o każdej porze dnia, a nawet w środku nocy. W ruchu drogowym, na autostradzie lub poza obszarem zabudowanym. Warto natomiast wiedzieć, że zatrzymanie musi przebiegać zgodnie z przepisami prawa. Powinno być uprzednio zasygnalizowane za pomocą urządzeń nagłaśniających lub ręcznie. W warunkach dostatecznej widoczności ruchu drogowym policjant umundurowany może dać ci sygnał tarczą potocznie nazywaną lizakiem lub po prostu ręką. W warunkach niedostatecznej widoczności może użyć w tym celu specjalnej latarki z czerwonym światłem.

Pamiętaj, że konsekwencje, gdy się nie zatrzymasz do kontroli mogą być poważne. W najlepszym wypadku grozi Ci osiem punktów karnych i sprawa w sądzie. W najgorszym nawet kara pozbawienia wolności.

Kontrola drogowa – procedura i podstawy zatrzymania pojazdu

W rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych i administracji sprawie kontroli ruchu drogowego zarządzono następujące etapy kontroli drogowej:

  • kontrolujący musi dać jasny sygnał do zatrzymania pojazdu

  • uchyl okno i połóż ręce na kierownicy

  • musisz na polecenie kontrolującego wyłączyć silnik pojazdu

  • powinieneś światła awaryjne

  • policjant przyczynę zatrzymania pojazdu podaje na początku kontroli

  • policjant ma prawo do legitymowania uczestnika ruchu drogowego

  • policjant ma prawo skontrolować stan techniczny pojazdu

Gdy przechodzisz kontrolę drogową to powinieneś mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość. Jednak nie musi to być prawo jady. Nie ma również wymogu wożenia w aucie dowodu rejestracyjnego oraz ubezpieczenia OC.

W jakiej sytuacji funkcjonariusze mogą zaprosić kierowcę do radiowozu?

Tak, w czasie kontroli drogowej policja może podawać kierującemu polecenia określonego zachowania. W tym również po określeniu przyczyny zatrzymania zaprosić Cię do radiowozu. Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych w sprawie kontroli ruchu drogowego mówi jasno, że są to:

  • aresztowanie zatrzymanego

  • doprowadzenie zatrzymanego do izby wytrzeźwień

  • doprowadzenie zatrzymanego do placówki służby zdrowia

  • doprowadzenie zatrzymanego do jednostki policji

  • przeciwdziałanie ucieczce kierującego z miejsca kontroli drogowej

Czy każdy policjant ma prawo do kontroli?

Jakie są obowiązki kierowcy podczas kontroli drogowej pisaliśmy już wcześniej. Warto również wspomnieć, że nie tylko drogówka może zatrzymać kierującego pojazdem. Każdy policjant, jeśli ma do tego powód. W myśl przepisów ruchu drogowego zatrzymywania może dokonać również funkcjonariusz straży granicznej. Poza policją i służbą celno-skarbową jeszcze inspektorzy transportu drogowego, inspekcja ochrony środowiska lub straż miejska ma prawo do zatrzymywania pojazdów do kontroli drogowej.

Jak wygląda kontrola drogowa przeprowadzona przez te służby? Trochę inaczej, ponieważ to jednak policja ma najszersze uprawnienia. Dlatego polecenia wydawane przez inne służby będą różnie uzasadnione. Nie zawsze też będzie możliwe zatrzymanie prawa jazdy lub legitymacji służbowej.

Kontrola techniczna

Każdemu kierowcy może się przytrafić kontrola stanu technicznego pojazdu. Plecenia wydawane każdemu kierowcy są z reguły podobne. Masz obowiązek podania przebiegu pojazdu, musisz też posiadać w aucie kamizelkę ze światłem odblaskowym. W pojeździe powinna znaleźć się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy. Podczas sprawdzania stanu technicznego policjant sprawdza też działanie sygnałów świetlnych. Może Ci też kazać włączyć światła awaryjne.

Jeżeli dokument potwierdzający badanie techniczne pojazdu jest przeterminowany to dostaniesz zakaz używania pojazdu. Takie auto zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. W centralnej ewidencji pojazdów są wszystkie dane na temat twojego samochodu.

Nie ma się czego bać, ale warto być przygotowanym

Przestrzeganie wyżej wymienionych zasad pomoże Ci przejść przez rutynową kontrolę drogową sprawnie i bez zbędnych trudności. Pamiętaj, że zachowanie spokoju jest najważniejsze. Zawsze współpracuj z policją podczas kontroli. Na koniec streścimy jeszcze raz streścimy tą procedurę:

Policjant jadący za tobą zawsze uprzedzi Cię sygnałem świetlno-dźwiękowym. Podobnie zrobią pracownicy służby celno-skarbowej. Musisz zatrzymać samochód, zachować spokój, uchylić szybę i trzymać ręce na kierownicy. Jest kilka rodzajów kontroli drogowych. Może to być podejrzenie, że jedziesz pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie. Może to być sprawdzenie stanu technicznego auta.

A jakie masz prawa podczas kontroli drogowej? Na żądanie żądanie kontrolowanego policja musi wezwać medyka alby pobrał krew do badania trzeźwości. Nie każdy kierowca też podaje prawo jazdy lub dowód osobisty. Możesz podać zestaw twoich danych w specjalnej aplikacji rządowej. Możesz odmówić przyjęcia mandatu i skierować sprawę do sądu. Ewentualny mandat możesz zapłacić kredytowo lub za pomocą karty płatniczej.