Jak przebiega egzamin na prawo jazdy?

W dzisiejszym wpisie przedstawimy Ci wszystkie etapy egzaminu na prawo jazdy. Dowiesz się co czeka Cię na egzaminie teoretycznym oraz czego możesz się spodziewać w ruchu drogowym. Napiszemy też jakie warunki musisz spełnić, żeby przystąpić do egzaminu państwowego.

Ukończyłeś kurs na prawo jazdy? Jesteś obeznany z zasadami ruchu drogowego? Przeczytaj koniecznie jak przebiega egzamin na prawo jazdy!

Kiedy zapisać się na egzamin na prawo jazdy?

Możesz przystąpić do egzaminu na prawo jazdy dopiero kiedy spełnisz kilka warunków. Po pierwsze musisz mieć ukończone 18 lat i ukończony kurs prawa jazdy. Bez tego nie ma możliwości wcześniejszego zarezerwowania terminu egzaminu państwowego! W wielu dobrych ośrodkach szkolenia kierowców warunkiem jest także zdanie egzaminu wewnętrznego. Potwierdza on gotowość kandydata do zdawania danej kategorii prawa jazdy.

Na egzamin musisz zapisać się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Możesz wybrać egzamin teoretyczny, praktyczny lub oba połączone tego samego dnia. Do egzaminu praktycznego możesz przystąpić, gdy zdasz egzamin teoretyczny, nigdy odwrotnie.

Ważne informacje:

  • Przygotuj swój numer PKK (Profil Kandydata na Kierowcę)

  • Egzamin państwowy jest płatny, kategoria B to koszt 200 zł

  • Potwierdzenie przystąpienia do egzaminu to około 2 dni robocze

  • Najpóźniej 2 dni robocze przed egzaminem możesz go odwołać egzamin lub zmienić termin.

  • Jeśli masz orzeczenie i jeździsz w okularach koniecznie zabierz je na egzamin.

  • Zabierz na egzamin dowód osobisty

Egzamin teoretyczny

Jak wygląda egzamin teoretyczny? To test, który składa się z pytań wielokrotnego wyboru. Pytania dotyczą przepisów, bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz torów jazdy pojazdów poruszających się po drogach. Egzamin przebiega w formie elektronicznej. Po udzieleniu odpowiedzi i przejściu do następnego pytanie nie masz możliwości powrotu do wcześniejszych pytań. Egzamin teoretyczny na prawo jazdy składa się z 20 pytań z wiedzy podstawowej oraz 12 pytań z wiedzy specjalistycznej związanej z konkretnymi kategoriami prawa jazdy. Każde pytanie posiada tylko jedną poprawną odpowiedź. Wynik jest udostępniany natychmiast po zakończeniu egzaminu. Aby zaliczyć część teoretyczną musisz uzyskać co najmniej 68 punktów na 74 możliwe. 

Egzamin teoretyczny możesz zdawać do skutku. Natomiast jeśli zaliczysz test z wynikiem pozytywnym to jest on ważny bezterminowo.

Przebieg i zasady egzaminu praktycznego

Egzamin praktyczny przez naszych kursantów uważany jest za zdecydowanie trudniejszy. Pamiętaj jednak, że zadania egzaminacyjne są dostosowane do umiejętności początkujących kierowców. Z reguły to stres jest przyczyną porażki, nie niewłaściwe przygotowanie. Dlatego postaraj się wyciszyć i skoncentrować na zadaniach, które wyznacza egzaminator.

Osoba egzaminowana musi najpierw sprawdzić stan techniczny pojazdu. W praktyce oznacza to:

  • działanie świateł mijania

  • działanie świateł pozycyjnych

  • działanie świateł awaryjnych

  • działanie świateł cofania

  • działanie świateł kierunkowskazów

  • działanie świateł przeciwmgłowych tylnych

  • sprawdzenie poziomu płynu do spryskiwania

  • sprawdzenie poziomu oleju

  • sprawdzenie poziomu płynu chłodzącego

  • sprawdzenie poziomu płynu hamulcowego

  • działanie sygnału dźwiękowego

Sprawdzenie techniczne ma podwyższyć bezpieczeństwo ruchu drogowego. System losowo wybiera dwa zadania egzaminacyjne dla każdego kandydata.

Sprawdź termin najbliższego kursu prawa jazdy

Od 13 lat prowadzimy jedne z najbardziej skutecznych kursów prawa jazdy.

Zadania egzaminacyjne na placu manewrowym dla kategorii B

Zanim rozpoczniesz egzamin praktyczny w ruchu drogowym musisz wykonać kilka zadań na placu manewrowym ośrodka egzaminowania. W przypadku niewłaściwego wykonania zadania egzamin zostanie przerwany. Jednak drobne błędy, jak i korekta toru jazdy są dopuszczalne. Możesz najechać na linie wyznaczające zadania egzaminacyjne, ale nie możesz ich przejechać.

Jak już pisaliśmy, na początku egzaminu jest sprawdzenie stanu technicznego pojazdu. Musisz przygotować samochód do jazdy i sprawdzić działanie świateł drogowych. Ustawić odpowiednio fotel oraz lusterka. Nie zapomnij też zapiąć pasów bezpieczeństwa! Jeżeli wszystko jest dobrze zrobione przychodzi kolej na zadania egzaminacyjne:

  • ruszanie z miejsca

  • płynna jazda pasem ruchu po łuku do przodu i do tyłu

  • ruszanie na wzniesieniu

O czym również warto pamiętać podczas egzaminu w ruchu miejskim?

Ostatnia część egzaminu praktycznego odbywa się na mieście. Na wykonanie zadania osoba egzaminowana ma określoną trasę. Musisz ją pokonać z zachowaniem bezpieczeństwa ruchu drogowego. Oprócz płynnej jazdy dodatkowe zadania wyznacza egzaminator. Trzeba wykazać się m. in. umiejętnością parkowana w liniach wyznaczających pole zatrzymania pojazdu. Egzaminator może poprosić Cię też o wykonanie manewru zawracania. O potrzebie wykonania określonego zadania egzaminacyjnego egzaminator poinformuje Cię wcześniej.

Na koniec rzecz najważniejsza! Podczas egzaminu nie bój się pytać. Uwagi egzaminatora potraktuj jako wskazówki, one jeszcze o niczym nie przesądzają. Tylko rażące błędy skutkują natychmiastowym przerwaniem zadania egzaminacyjnego.

Jakie zachowanie osoby egzaminowanej skutkuje przerwaniem egzaminu państwowego?

Przepisy mówią jasno, kiedy egzaminator musi natychmiast zakończyć egzamin:

  • kolizja lub wypadek samochodowy

  • zagrażanie życiu i zdrowiu uczestników ruchu drogowego

  • wyprzedzanie na pasach

  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu

Negatywny wynik na egzaminie praktycznym to natychmiastowe zatrzymanie pojazdu. Nie ma wyjątku od ustąpienia pierwszeństwa pieszym. Przepisy dokładnie określają w jakich sytuacjach należy to zrobić. Takie zachowanie podczas jazdy niestety prowadzi do bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa.

Jaki wynik egzaminu może uzyskać osoba egzaminowana?

Jeżeli dostaniesz pozytywny wynik z egzaminu teoretycznego to jest on ważny bezterminowo. Uprawnia Cię do zdawania egzaminu na placu manewrowym oraz w ruchu drogowym. Część pierwsza egzaminu praktycznego ma na celu wykluczenie prawdopodobieństwa spowodowania zagrożenia na tzw. mieście.

Jeśli nie popełniasz dużych błędów podczas jazdy w ruchu drogowym to masz szansę powtórzenia tego samego zadania egzaminacyjnego. Oczywiście musisz prowadzić auto zgodnie z zachowaniem zasad ruchu drogowego. Egzaminator w takcie jazdy może zadawać Ci dodatkowe pytania dotyczące m.in. kierowania ruchem drogowym czy porządku ruchu drogowego. Udzielenie odpowiedzi doliczane jest do punktacji. Egzamin praktyczny jest podzielony na dwie części. Niestety, jeżeli nie zdasz jednej z nich musisz powtarzać całość.

Ważne! Zgodnie z punktem 2 ustępu 1 artykułu 72 ustawy o kierujących pojazdami, marszałek województwa może unieważnić egzamin państwowy poprzez decyzję administracyjną. Dzieje się tak, jeśli został on przeprowadzony w sposób niezgodny z przepisami ustawy, a stwierdzone nieprawidłowości miały wpływ na jego wynik.