Jak zmniejszyć stres przed egzaminem na prawo jazdy?

Upragnione prawo jazdy to początek samodzielnej jazdy samochodem. Daje Ci wiele możliwości, swobodę oraz niezależność. Z pewnością przyczynia się do podniesienia kwalifikacji zawodowych. Kiedy skończysz kurs nauki jazdy czeka Cię egzamin państwowy. Ten dla wielu osób jest trudnym przeżyciem, dlatego z tego artykułu dowiesz co zrobić, aby stres nie przejął kontroli.

Najlepiej przygotowanego kursanta w przypadku egzaminu państwowego dręczy niepotrzebny stres. Nawet jeśli wcześniejszy egzamin wewnętrzny wyszedł bardzo dobrze. Nasze porady pomogą Ci się lepiej skoncentrować. Dowiesz się jak zmniejszyć stres przed egzaminem na prawo jazdy i na spokojnie zdobyć uprawnienia kierowcy.

Państwowy egzamin teoretyczny

Przed egzaminem praktycznym kandydaci muszą przystąpić do egzaminu teoretycznego. Ten składa się z pytań wielokrotnego wyboru i dotyczy przepisów w ruchu drogowym. Pytania są dostępne w formie elektronicznej, a po udzieleniu odpowiedzi nie masz możliwości powrotu do poprzedniego pytania. Jak możesz się przygotować, żeby zmniejszyć stres i zdać egzamin?

Rozpocznij przygotowania na czas. Zacznij naukę od powtórki materiału na kilka tygodni przed egzaminem. Dostosuj metody nauki do Twojego stylu uczenia się. Możesz się uczyć z książek, przepisów drogowych, filmów instruktażowych lub kursów online. Ćwicz testy. Dostępnych jest wiele aplikacji i stron internetowych, na których możesz to robić. Testy pomogą Ci poznać typowe pytania i sprawią, że poczujesz się bardziej pewnie na egzaminie! 

Pamiętaj, że na egzaminie teoretycznym nie ma nieprzewidzianych sytuacji. Dlatego naprawdę wystarczy dużo ćwiczyć i dobrze się przygotować. Być może będziesz miał okazję sprawdzić swoją wiedzę podczas egzaminu wewnętrznego. Nasz ośrodek szkolenia kierowców zapewnia taki egzamin w cenie kursu.

Co warto wiedzieć o egzaminie praktycznym?

Egzamin teoretyczny nie budzi w kursantach aż takich emocji jak egzamin praktyczny. Nie chcemy u Ciebie potęgować zdenerwowania, ale to zdecydowanie trudniejsza część. W zależności od trasy egzamin praktyczny trwa około 30-40 minut. Tak naprawdę o jego długości oraz przebiegu decyduje egzaminator.

Przed egzaminem musisz wiedzieć co Cię czeka. Chociaż nie jesteś w stanie przewidzieć przebiegu trasy ani tego co Cię spotka na twojej drodze, są pewne elementy stałe. Jak tylko wsiądziesz do samochodu przed egzaminem przestaw lusterka i zapnij pasy. To jest oczywiste, jednak zdenerwowanie sprawia czasem, że zapominamy o podstawach. W pierwszej części egzaminu (na placu manewrowym) egzaminator sprawdzi, czy potrafisz wykonywać podstawowe manewry. Konieczne zadania obejmują jazdę po łuku do przodu i do tyłu, a także ruszanie z miejsca na wzniesieniu. 

Drugą częścią egzaminu praktycznego jest jazda w ruchu miejskim. Chociaż przebieg trasy się zmienia to z pewnością będziesz mieć czas na wykonanie wszystkich niezbędnych zadań. W drugiej części egzaminu praktycznego są również pewne elementy stałe. Przez egzaminatora wymagane są manewry, takie jak parkowanie (równoległe, skośne lub prostopadłe), a także zawracanie. 

Myśl pozytywnie i szlifuj umiejętności!

Przed egzaminem warto pamiętać, że pozytywne myślenie bardzo pomaga. Postaw na swoje mocne strony i w miarę możliwości dobrze się przygotuj do egzaminu na prawo jazdy. Szlifuj swoje umiejętności, szczególnie te, które sprawiają Ci trudność. Jeżeli nie czujesz się pewnie może pomogą Ci jazdy dodatkowe? Odpowiednie reakcje na drodze, technika jazdy oraz znajomość przepisów drogowych są kluczowe dla zdania egzaminu.

Jeśli jesteś rannym ptaszkiem Twój organizm inaczej reaguje rano. U jednych ta pora dnia wzmacnia czujność, inni lepiej reagują popołudniu. Przed wyborem godziny egzaminu przemyśl też dokładnie jaki jest ruch na drogach w okolicy. Unikaj godzin szczytu, które mogą prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Również godzin popołudniowych ze względu na większy ruch oraz korki.

Racjonalne myślenie pomoże pokonać stres! Pamiętaj, każdy jest lekko zdenerwowany tuż przed egzaminem na prawo jazdy. To zupełnie normalne! Stres jest naturalną reakcją organizmu na nową sytuację, ale nie powinien Cię paraliżować.

Jak opanować stres w trakcie egzaminu?

W dniu egzaminu na prawo jazdy od momentu wstania rano możesz walczyć ze stresem. Jednak pomyśl, że jeśli Twój instruktor dopuścił Cię do egzaminu państwowego to uważa, że sobie poradzisz. Postaw więc na maksymalną koncentrację w dniu egzaminu.

Jeśli przed egzaminem na prawo jazdy zauważysz drżenie rąk to związane jest to ze stresem. Oddychaj głęboko i zacznij liczyć spokojnie do dziesięciu. W trakcie oddychania staraj się powietrze wciągać nosem a wypuszczaj powoli ustami. Nie od dziś wiadomo, że z dużym stresem nie ma żartów i wpływa na całe ciało. Jest szkodliwy dla pracy mózgu i może spowolnić pracę serca.

Koniecznie cały dzień przed egzaminem na prawo jazdy nawadniaj organizm. Gdy jesteś odwodniony może to prowadzić do zmęczenia, bólu głowy, pogorszenia koncentracji i nastroju. To z kolei może zwiększa bardzo poziom stresu. 

10 sprawdzonych sposobów na stres

Badania dowiodły, że niski poziom stresu stymuluje mózg do działania. Tak więc minimalny stres działa na naszą korzyść. Egzamin na prawo jazdy zdecydowanie należy do trudnych sytuacji. Jednak dobrze przygotowanego kursanta mniej dręczy stres związany z egzaminem. Istnieją sposoby na zmniejszenie poziomu stresu:

  1. Przygotuj się dobrze. Im lepiej przygotowany jesteś do egzaminu, tym bardziej pewny siebie będziesz podczas jazdy.

  2. Przeprowadź próbny egzamin z instruktorem, aby przetestować swoje umiejętności.

  3. Przyjdź na egzamin wcześniej, aby uniknąć spóźnienia i dodatkowego stresu.

  4. Zadbaj o odpowiednią regenerację organizmu i odpocznij przed egzaminem. Zjedz lekki posiłek i wypij coś, co Cię odpręży, np. herbatę ziołową. 

  5. Wybierz odpowiednią porę dnia! Najlepsze są godziny między 9:00 a 14:00, kiedy większość ludzi pracuje lub się uczy, a ruch na drogach jest mniejszy.   

  6. Postaraj się oddychać głęboko. To pomoże Ci zrelaksować się i zmniejszyć poziom stresu. Staraj się regularnie i spokojnie oddychać w czasie jazdy. 

  7. Przyjdź na egzamin z odpowiednim nastawieniem. Postaraj się nie myśleć o egzaminie jako o przeszkodzie do pokonania. 

  8. Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa. Podczas jazdy na egzaminie koncentruj się na przestrzeganiu zasad i zachowaj spokój.

  9. Jeśli czujesz się zagubiony lub niepewny to poproś egzaminatora o pomoc albo wyjaśnienie pewnych kwestii.

  10. Znajdź wsparcie w rodzinie lub przyjaciołach, którzy mogą Cię wesprzeć emocjonalnie przed egzaminem. 

Wymarzone prawo jazdy

A co jeśli oblejesz i zakończysz egzamin z wynikiem negatywnym? Oczywiście są plusy danej sytuacji! Egzaminator wie, co robi. W przyszłości zawsze chcesz bezpiecznie dotrzeć do celu. Więc oblany egzamin ma cię zachęcić do skorygowania błędów i sprawniejszego działania. Póki co będziesz po prostu pasażerem, a po dwóch tygodniach możesz ponowie złożyć wniosek.

Egzaminy państwowe to już ostatni krok do wymarzonego prawa jazdy. Postaraj się zrelaksować przed egzaminem. Zastosuj polecane przez nas metody. Wykonaj kilka głębokich oddechów i daj z siebie wszystko!