Kultura jazdy – poznaj podstawowe zasady!

Przepisy ruchu drogowego jasno opisują zasady postępowania. Wyjaśniają znaki drogowe i określają dopuszczalne prędkości. Wszystko co zawierają przyczynia się do porządku oraz płynności ruchu. Minimalizują także ryzyko wypadków drogowych. Jednakże są sytuacje, których nie przewidziano w kodeksie. Dlatego każdy kierowca powinien stosować się do podstawowych zasad kultury jazdy.

Kultura jazdy jest bardzo szerokim pojęciem. Obejmuje między innymi sposób oraz styl jazdy. Poprawna jazda samochodem to prędkość dostosowana do warunków drogowych oraz bezpieczny odstęp od innych pojazdów. Miej też świadomość swoich umiejętności oraz ograniczeń. Zawsze używaj sygnałów świetlnych i dźwiękowych, gdy jest to konieczne. Zachowaj szczególną ostrożność w pobliżu szkół oraz w terenie zabudowanym.

Wśród uczestników ruchu drogowego istnieją również niepisane zasady dobrego zachowania. Kulturę jazdy innych kierowców poznasz po typowych gestach, które ułatwiają poruszanie się po drogach i zachowanie bezpieczeństwa. Być może brak Ci jeszcze doświadczenia na drodze. Dlatego napisaliśmy artykuł: Kultura jazdy-poznaj podstawowe zasady!

Savoir-vivre w ruchu drogowym

Savoir-vivre w ruchu drogowym to odpowiedzialne oraz uprzejme zachowanie. Każdy kierowca powinien wykazywać szacunek dla innych uczestników ruchu. Okazywać cierpliwość, szczególnie jeśli za kierownicą widzi starszą osobę lub pojazd z zielonym listkiem. Savoir-vivre to nie tylko kwestia dobrego wychowania. To również świadomość, że dbasz o siebie oraz innych użytkowników drogi. 

Jeśli jedziesz za innym pojazdem zbyt blisko to jest to nie tyko niekulturalne, ale także niebezpieczne. Dlatego unikaj tzw. jazdy „na ogonie”. Poruszanie się w ten sposób jest zabronione, a mimo to zdarza się nagminnie. Kieruj się zasadami dobrego wychowania i stwarzaj pozytywny klimat na drogach. Będzie wtedy o wiele mniej konfliktów między kierowcami.

Przykładaj uwagę do drobnych gestów! Okazuj wdzięczność za ustąpienie pierwszeństwa. To jest nie tylko miłe, ale może poprawić płynność ruchu. Jak widzisz prowadzenie samochodu osobowego czy innego pojazdu jest nie tylko wyuczoną umiejętnością.

Szanuj innych uczestników ruchu drogowego

Szanuj nie tylko innych kierowców, ale także pieszych i rowerzystów. Wrzucaj kierunkowskaz i zachowuj właściwą odległość między pojazdami. Dostosuj prędkość do warunków drogowych. Nie parkuj samochodem na chodniku lub w niedozwolonym miejscu. Postaraj się zachować spokój i opanowanie w trudnych sytuacjach. 

Każdy kierowca ma obowiązek przestrzegania przepisów i zasad ruchu drogowego. Sytuacje na drodze bywają różne, ale pośpiech jest złym doradcą. Jazda w korkach przysparza nerwowych sytuacji. Mimo to nie trąb na innych bez wyraźniej potrzeby. Klakson w aucie nie służy do wyładowania nerwów, tylko ma ostrzegać innych kierowców oraz uczestników ruchu drogowego!

Kultura w ruchu drogowym to także dbałość o czystość i porządek na drodze. Wyrzucanie śmieci przez okno pojazdu jest karygodne. Niestety kultura jazdy polskich kierowców w tej kwestii pozostawia dużo do życzenia. Pamiętaj, że swoim zachowaniem na drodze inspirujesz albo krzywdzisz innych. Mamy na myśli również czas spędzony za kierownicą z dziećmi. One uczą się zachowania na drodze od dorosłych!

10 zasad kultury jazdy

Są reguły dzięki którym poruszanie się na drodze jest bardziej bezpieczne i komfortowe. Oto 10 zasad kultury jazdy, których warto przestrzegać.

  1. Szanuj innych uczestników ruchu drogowego, zarówno kierowców, jak i pieszych. 

  1. Zachowaj spokój i opanowanie w trudnych sytuacjach na drodze, nie reaguj agresywnie. 

  1. Uważaj na innych kierowców, pieszych, rowerzystów, zwierzęta i przeszkody na drodze. 

  1. Przestrzegaj przepisów drogowych i ograniczeń prędkości. 

  1. Nie prowadź samochodu po spożyciu alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych. 

  1. Zawsze używaj kierunkowskazów przed wykonaniem manewru. 

  1. Ustępuj pierwszeństwa pieszym i innym kierowcom zgodnie z przepisami. 

  1. Nie blokuj skrzyżowań i przejść dla pieszych. 

  1. Zachowaj bezpieczną odległość od pojazdów przed tobą i za tobą. 

  1. Przepuszczaj inne pojazdy, gdy to możliwe, aby umożliwić płynny ruch na drodze. 

Przestrzeganie tych zasad pomoże zapewnić większe bezpieczeństwo. To przyczyni się do bardziej komfortowej jazdy i być może uchroni Cię przed niebezpieczną sytuacją. 

Na co zwracać uwagę, gdy masz świeże prawo jazdy

Obok zasad zapisanych w kodeksie drogowym, istnieją również umowne. Mają ułatwić komunikację kierowcom, jednak możesz jeszcze o nich nie wiedzieć. Oto kilka przykładów takich zasad i gestów: 

  1. Dziękuj za ustąpienie pierwszeństwa – gdy inny kierowca ustępuje Ci pierwszeństwa warto pokazać mu gest dziękuję, np. przez lekkie skinienie głową lub podniesienie dłoni. 

  2. Ustępuj pierwszeństwa pieszym – musisz zawsze ustępować pierwszeństwa pieszym, którzy chcą przejść przez przejście. Nie hamuj na ostatni moment!

  3. Pozostawiaj miejsce między pojazdami, aby umożliwić innym włączenie się do ruchu lub wykonanie manewru zmiany pasa ruchu. 

  4. Ostrzegaj o niebezpieczeństwie – Jeśli zauważyłeś jakieś niebezpieczeństwo np. przeszkodę, dziurę lub zwierzę, możesz ostrzec o tym innych poprzez mignięcie światłami lub machnięcie ręką. 

  5. Nie blokuj skrzyżowań – kierowcy powinni unikać blokowania skrzyżowań. Zwłaszcza w godzinach szczytu, gdy ruch jest szczególnie intensywny.

  6. Staranne parkuj – auto należy parkować tak, aby zmieścić się w danym miejscu. Jeśli zajmujesz dwa pola parkingowe lub parkujesz w niedozwolonym miejscu na jezdni utrudniasz innym życie. Natomiast zupełnym brakiem kultury jest parkowanie na miejscach dla niepełnosprawnych.

Kulturalna to również bezpieczna jazda samochodem

Bezpieczna jazda samochodem to taka, w której kierowca przestrzega przepisów ruchu drogowego. Ale też stosuje się do zasad kultury jazdy i podejmuje świadome, odpowiedzialne decyzje. Takie, które minimalizują ryzyko wypadków drogowych i zapewniają bezpieczeństwo wszystkim.

Umiejętność prowadzenia auta nie zawsze przekłada się wyobraźnię kierowcy. Należy tutaj wspomnieć o niewłaściwym, a wręcz chamskim zachowaniu. Stanowi ono poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu. Jeśli ktoś bez potrzeby używa klaksonu to tylko irytuje i dezorientuje innych. Znacznie gorsze jest przekraczanie dozwolonej prędkości lub wyprzedzanie na trzeciego. A już skrajnie nieodpowiedzialne prowadzenie auta po utracie prawo jazdy.

Bezpieczna jazda samochodem równa się kulturalna jazda. To szczególnie ważne w każdej sytuacji, zapewnij więc sobie i innym bezpieczeństwo jazdy. I pamiętaj! Nieznajomość przepisów ruchu drogowego nie zwalnia z ich przestrzegania!

Uważaj na te sytuacje!

Powinieneś zdawać sobie sprawę z tego, że droga nie zawsze jest przewidywalna. Mogą pojawić się nieoczekiwane sytuacje, które wymagają szybkiej reakcji. W najmniej spodziewanym momencie inny kierowca pojazdu może zachować się złośliwie. Szczególną ostrożność zachowaj na autostradach.

Manewr wyprzedzania z prawej strony może innym kierowcom przysporzyć niebezpiecznych sytuacji. Kierowcy z lewej strony pasa na autostradzie często migają światłami. Chcą zmusić Cię do zmiany pasa. W rzeczywistości jazda ich samych jest żałosna, bo dawno przekroczyli dozwoloną prędkość.

Spotkanie z piratem drogowym jest szczególnie niebezpieczne, gdy są złe warunki atmosferyczne. Deszcz, śnieg, gołoledź czy mgła mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. W takich warunkach widoczność jest ograniczona a droga śliska. Manewry wymagają większej ostrożności. Ty bądź kulturalnym kierowcą! Jedź ostrożnie.