Zielony listek na początku samodzielnej jazdy

Jazda w ruchu drogowym może przysparzać sporo emocji. Szczególnie, kiedy samochód prowadzi niedoświadczony kierowca. Możesz sobie pomóc naklejając na szybie samochodu naklejkę z zielonym listkiem. To znak używany przez młodych kierowców, który ma charakter informacyjny.

Zielony liść klonu na białym tle, z zieloną obwódką, jest symboliczny. Ma za zadanie wskazać, że kierowca jest początkujący i niedoświadczony. To sygnał dla innych kierowców, że powinni wykazać się wyrozumiałością.

Pamiętaj, że nauka jazdy to ciągły proces, który nie kończy się zaraz po uzyskaniu prawa jazdy. Doskonalenie swoich umiejętności wymaga cierpliwości oraz samodyscypliny. Zielony listek na początku samodzielnej jazdy samochodem przychodzi wtedy z pomocą. Poniżej piszemy, dlaczego warto skorzystać z tego dodatkowego oznaczenia.

Zdany egzamin na prawo jazdy i co dalej?

Pamiętaj, że każdy kierowca kiedyś zaczynał i nikt nie jest perfekcyjny od samego początku. Początkujący kierowca zawsze ma trudniej, bo brakuje mu doświadczenia. Pewnie nie raz zastanawiasz się, jak sobie poradzisz w nieprzewidywalnych sytuacjach? Możesz mieć też kłopot z oceną swoich umiejętności i podjęciem odpowiednich działań w przypadku niebezpieczeństwa. To zupełnie normalne, kiedy zaczynasz jazdę w charakterze kierowcy. Samodzielna jazda samochodem to poważna odpowiedzialność!

Sprawdź termin najbliższego kursu prawa jazdy

Od 13 lat prowadzimy jedne z najbardziej skutecznych kursów prawa jazdy.

Kierowca, którzy dopiero zaczyna jeździć, może mieć problemy z oceną sytuacji na drodze. Ale, może mieć też trudności z przewidywaniem działań innych kierowców. Działa to również w drugą stronę. Nikt przecież nie wie czy kierowca w aucie obok ma wieloletnie doświadczenie czy od uzyskania uprawnień minął miesiąc.

Od momentu uzyskania prawa jazdy możesz jeździć wszędzie i korzystać z dróg różnego typu. Trudno jednak na początku właściwie ocenić odległości. Niedoświadczeni kierowcy mają też często wydłużony czas reakcji np. na skrzyżowaniu. Może to przeszkadzać innym, bardziej doświadczonym kierowcom.

Co oznacza zielony listek na szybie samochodu?

Co oznacza zielony listek w prawym górnym rogu tylnej szyby samochodu? Niedoświadczeni kierowcy mogą poinformować tak innych uczestników ruchu drogowego, że dopiero co zdali egzamin na prawo jazdy. Taki listek symbolizuje, że kierowca jest niedoświadczony i prosi innych uczestników ruchu o wyrozumiałość i cierpliwość.

Wielu młodych kierowców decyduje się na zamocowanie na swoim samochodzie zielonego listka. Nawet jeśli zdałeś egzamin za pierwszym razem, warto to zrobić. Każdy od momentu uzyskania uprawnień potrzebuje kilku tygodni, aby przyzwyczaić się do warunków panujących na drogach.

Czytelny znak dla innych uczestników ruchu drogowego

Uważamy, że przez pierwszy rok od uzyskania uprawnień warto nakleić na tylną szybę samochodu zielony listek. Tym zwrócisz uwagę innym kierowcom i uczestnikom ruchu drogowego. Z łatwością rozpoznają, że dopiero nabierasz doświadczenia po zdaniu egzaminu. Będą mogli zachować większą ostrożność i wyrozumiałość wobec Ciebie. Dla nowych nowych kierowców to naprawdę dobre rozwiązanie!

Jak już ustaliliśmy, zielony listek bywa przydatny. Szczególnie na obszarze zabudowanym. Jazda w mieście jest bardziej skomplikowana, a na kierujących pojazdami czeka więcej trudności. Młody kierowca może mieć kłopot z:

  1. Pieszymi! Na obszarze zabudowanym zwykle jest więcej pieszych, którzy przekraczają jezdnię w różnych miejscach. Możesz mieć trudności z przewidywaniem ruchu pieszych i reagowaniem na ich zachowanie. 

  1. Skrzyżowaniami – są często skomplikowane, ze względu na ilość sygnalizacji świetlnej, linii tramwajowych czy też dużej ilości pojazdów.  

  1. Trudnym terenem. W mieście często występują niebezpieczne miejsca, ulice jednokierunkowe, wąski most czy też wąskie uliczki. Młody kierowca może mieć trudności z radzeniem sobie z nimi.

  1. Parkingami – parkowanie w obszarze zabudowanym często jest trudne ze względu na ograniczoną ilość miejsc parkingowych i duże natężenie ruchu. Możesz mieć trudności z parkowaniem równoległym, parkowaniem na wąskich uliczkach czy też parkowaniem w garażu podziemnym. 

Zielony listek – czy jest obowiązkowy?

Chociaż zielony listek nie jest wymagany prawnie, to możesz go nakleić na auto w celach informacyjnych. Od momentu uzyskania uprawnień, po zdanym egzaminie będzie Ci po prostu łatwiej. Warto też na bieżąco śledzić zmiany w przepisach ruchu drogowego. Od kilku lat temat zielonego listka dla świeżo upieczonych kierowców wraca.

Z ciekawostek dodamy, że Międzynarodowa Organizacja Prewencji Drogowej wprowadziła zielony listek dla młodych kierowców w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Do dzisiaj zielony listek jest symbolem niedoświadczonych kierowców. Posiadanie symbolu zielonego listka nie jest obowiązkowe. Jednak my gorąco do tego zachęcamy!

Jak wygląda zielony listek i gdzie się go nakleja?

Naklejka znana jako „zielony listek” to zwykle okrągła lub trójkątna plakietka, przedstawiająca białe tło z zieloną obwódką i symbolem liścia klonu. Taki znak sygnalizuje, że kierowca jest mało doświadczony w prowadzeniu pojazdu, dlatego warto zachować szczególną ostrożność. Znaki te najczęściej przykleja się na przednią i tylną szybę samochodu. Mogą mieć różne kształty i rozmiary, w zależności od kraju i przepisów. Ważne jest, aby inni uczestnicy ruchu drogowego dobrze go widzieli.

Młodzi kierowcy – czy mają jakieś ograniczenia?

W ostatnim czasie pojawiło się sporo informacji odnośnie tego, że zielony listek ma znów być obowiązkowy. Dodatkowo ma się on wiązać z ograniczeniami prędkości w terenie zabudowanym oraz poza nim.

Wg planów młodzi kierowcy będą musieli przestrzegać określonych limitów prędkości. W terenie zabudowanym ograniczenia prędkości do 50 km/h, podczas gdy poza terenem zabudowanym będzie można poruszać się z prędkością do 80 km/h. Natomiast na autostradach i drogach ekspresowych do 100 km/h. Jest to ważna, choć jeszcze nie potwierdzona ustawą informacja.

Dla młodych kierowców mamy kilka rad na sam koniec. Od momentu uzyskania prawa jazdy zachowuj ostrożność i przestrzegaj przepisów drogowych. Nie da się uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze, ale ograniczenia prędkości są ważne. Zawsze dostosuj jazdę do nich i do warunków pogodowych. Gdy masz nowe prawo jazdy możesz dodatkowo szlifować umiejętności w ośrodku doskonalenia techniki jazdy. Każdy ośrodek oferuje prywatne lekcje z instruktorem.